Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog

Tervitagem Kumu direktori Sirje Helme aktiivsust nõukogudelike traditsioonide taastamisel. Eestis pole juba ammu tsensuuri olnud. Kumu direktor Sirje Helme kutsub rahvast vaatama näitust. Pilte ei ole. Pilet on 12€. Näituse tutvustus: „Mõtlevad pildid“ - Eesti Kunstimuuseum (ekm.ee)

USAst kalli raha eest Eestisse transporditud nõukogude teisitimõtlejate maale Kumu niisiis välja ei pane. Samas ei ole kuulda, et Kumu kavatseks  sulgeda oma püsiekspositsiooni nõukogude sotsrealismist...

Kumu eeskujul tsenseeritud nõukogudevastane kunst. Leonid Borisov Art – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

 

Nõukogude Liidus oli tsensuur ametlikes kunstiringkondades küll üks väga tavaline asi ning mitteametlikud kunstnikud said kõikvõimalike keelamiste tõttu omal ajal kõvasti vastu näppe.  Sandra Jõgeva on 20 a. tagasi teinud ühe väga hea intervjuu teisitimõtlejatest kunstnikest ja intervjueerinud Boris Zhutovskit Vabadus on kunstile vastunäidustatud - Eesti Ekspress (delfi.ee) 

Kumu eeskujul tsenseeritud nõukogudevastane kunst. Erik Bulatov, Danger Danger – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Kumu direktor Sirje Helme  on täna  Zimmerli muuseumist juba Eestisse jõudnud  nõukogude mitteametliku kunsti tsenseerida otsustanud.  Ukraina toetuseks.  Tragikoomiline on see, et tsenseerituks osutub Ukrainas sündinud juut Ilja Kabakov ning Kumu koostöö  ei käi Ukraina vastu sõda alustanud Venemaaga, vaid hoopis USAs asuva kõige suurema mitteametliku nõukogude kunsti kollektsiooniga, millele pani aluse 50ndatel tihedalt Nõukogude Liitu reisnud USA majandusteadlane Norton Dodge. Selles kogus on autoreid, kes sõdisid nõukogude võimu vastu ja suhtusid Nõukogude Liitu kriitiliselt. Me ei tohiks alahinnata nende osa Nõukogude Liidu lagunemisel. 

Zimmerli lehel on nõukogude mitteametliku kunsti tutvustamiseks artikli "A Statement on Art and Resistance" reklaamiks kasutatud Leonhard Lapini teost (Holes in the head, 1972) Homepage | Zimmerli (rutgers.edu) .

Kumu eeskujul tsenseeritud nõukogudevastane kunst Zimmerli kogust. Erik Bulatov , At the TV At the TV – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

 

Kas Chaneli lõhnaõli on süüdi? 

Sirje Helme küsib Eesti Ekspressis: "Kas Chaneli lõhnaõli on süüdi selles, et nad Venemaal lettidelt ära korjatakse?" INTERVJUU | Sirje Helme: „Rääkida, et kultuur ei ole poliitiline, on minu jaoks lapsejutt“ - Eesti Ekspress (delfi.ee)

Ei, aga seltsimees kunstiteadlaselt ootaks selles olukorras veidi vähem moeblogijalikku võrdlust. Näiteks võrdlust mõne kunstimuuseumiga. Chanel kuulub LVMH gruppi ja ma nii väga nende pärast ei muretsekski. Sama grupi loodud on muidugi Fondation Louis Vuitton Prantsusmaal, kus hetkel on näha moodsat kunsti Morozovi kogust otse Venemaalt. Jah, muutusi on: näitust on pikendatud Fondation Louis Vuitton . Kui näitus nüüd kinni panna, peaks tagastama 200 000 juba ostetud piletit. Raha võit.  Tõsi, ajakirjanikud on küsinud, kas oleks võimalik neid Morozovi kollektsiooni teoseid arestida? Kahjuks ei ole see juriidliselt teostatav ning näiteks Louvre'il on hetkel 15 tööd Venemaal erinevates muuseumides. Kuidagi peab need teosed ka sealt tagasi saama. Tulevased ja töös olevad projektid Venemaa muuseumidega on tõesti peatatud, aga USA muuseumide boikoteerimist harrastab hetkel peale Kumu üldiselt hoopis Venemaa.

Morozovi kollektsiooni puhul on ajakirjanikud soovitanud piletitulust saadud raha Ukrainale annetada. LVMH on lubanud punasele ristile annetada 5 miljonit, Chanel 2 miljonit Care'ile, Louis Vuitton 1 miljoni UNICEFile. Hetkel on tegu lubadusega. Prantsusmaal on pressis kritiseeritud ka luksusgruppide 5.märtsil välja saadetud pressiteateid justkui sulgeksid nad oma poed Venemaal solidaarsusest Ukrainaga. Tegelikult on tarned hetkel häiritud ja letid oleksid niikuinii tühjaks jäänud. Väga suure kriitika alla on langenud terve moemaailm, kes on sõja esimestel nädalatel sõjast vaikinud, kuigi Milano ja Pariisi moenädalate raames oli neil võimalus avalikult sõna võtta.

Kui tulla nüüd tagasi selle LVMH grupi juurde, kuhu kuulub ka Chanel, siis on see grupp ka üks suuremaid shampanjatootjaid Prantsusmaal. Lisaks ka esimene, kes pugejalikult vahetas ära oma shampanjasildid "kihiseva veini" vastu, et saaks oma jooki Putinile edaspidigi tarnida, kui Venemaa ütles 5.juulil 2021, et  nende territooriumil tohib nüüd "shampanjana" müüa vaid Venemaal toodetud mulliveine. Niisiis boikoteerivad Prantsusmaal seda gruppi paljud, kes väiketootjatest ja väiksemast ökoloogilisest jalajäljest lugu peavad. Paljudel kultuuriorganisatsioonidel on aga grupile kuuluvate brändide Veuve Clicquot', Dom Pérignoni ja Moët&Chandoniga reklaamilepingud, mida ei saa hetkel lõpetada. Õnneks on koroona tõttu paljud avamised ära jäänud igal pool maailmas.

Kumu eeskujul tsenseeritud nõukogudevastane kunst. Ivan Chuikov , Window nr. 13 Window No. 13 – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum

Turvaauk

Üleöö on Eestis saanud osadest ülikooliringkondades töötavatest inimestest vastuluure-eksperdid, kes teavad täpselt, et Venemaalt ja Valgevenest saabunud tudengeid ei saa ülikooli sügisest vastu võtta, sest need võivad kõik spioonid olla. Ometigi räägivad enamus maailma vastuluureagentuuridest, et mõttekas on värvata ikka keegi kohaliku passiga. Kas nüüd peaks ülikoolidest igaks juhuks välja viskama kõik Eesti passiga tudengid?

Sirje Helme soov on tegelikult siiras. See on dostojevskiliku natshalniku igavene soov meeldida endast veelgi kõrgemale. Hetkel siis kultuuriministeeriumile. Loodetavasti on kultuuriministeeriumil ka orden või paar, millega saaks Sirje Helmet nõukogudevastaste kunsti keelamise eest tänada. 

Teine, vähem siiram, on kindlasti see meeleheitlik laigiosting, mis feissaris aega veetvaid meelelahutusmeedia staare viimase kolme nädala jooksul vallutanud on. Kas olla või mitte olla? Ei, see ei ole küsimus. Küsimus on: kuidas saada ukrainlaste õnnetuse arvelt rohkem laike? 

 Ilja Kabakovil oli Moskvas ühisateljee mitteametliku kuntsniku Ülo Soosteriga. Kas peaks keelama ka Soosteri? 

Kumu eeskujul tsenseeritud nõukogudevastane kunst. Boris Orlov, The General The General – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum

 

 

Kuraatorite revolutsioon

Kumu on näitust "Mõtlevad pildid" ette valmistanud juba kuus aastat...

Loomulikult on Zimmerli kogus palju teosed, mis viisakatele väikekodanlastele meeldida ei saa. Vaadake ise: Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) Kokku on digitaliseeritud 6817 tööd. 

Sirje Helme ütleb Eesti Ekspressi ( INTERVJUU | Sirje Helme: „Rääkida, et kultuur ei ole poliitiline, on minu jaoks lapsejutt“ - Eesti Ekspress (delfi.ee) ) intervjuus, et teosed välja ei panda, küll aga saadavad teoseid kuraatorite kirjutatud tekstipannood. Vist on vähetõenäoline, et kuraatorid on kahe nädalaga kuue aasta töö ümber kirjutanud? Niisiis on tekstid ikka samad, mis näitusele koos nähtavate teostega mõeldud said? 

Aga võib-olla on tegu hoopis kuraatorite revolutsiooniga? Eks ole vahel mõnest Sirbi artiklist välgatanud mõte, et kas kunstikku üldse vaja on? Piisaks ainult kuraatorist. Nüüd on see tõeks saanud ning kuraatorid Liisa Kaljula , Jane A. Sharp , Anu Allas saavad publiku ette astuda 100% kuraatorikirjutistest koosneva näitusega ja teoseid ei lähegi vaja! 

Tegelikult on meil kuraatoritest hoopis kahju. Tuleb meelde 2015 a. viimasel hetkel Rootsis annuleeritud Chagalli näitus. Kataloog oli valmis trükitud, aga viimasel hetkel otsustas Venemaa, et ikka ei anna neid töid muuseumile. Kujutan ette, et ka Kumu kuraatorid on teinud kõvasti tööd, et nõukogude mitteametlike kunstnike näituse kataloog valmis saaks. Kas kataloog jääb müüki? On lubatud? 

Kui tööd ilmuvad ainult kataloogis, kas siis saaks Zimmerli muuseum öelda, et need tööd osalesid näitusel?

Kas Kumu on äkki inspiratsiooni saanud Jens Haanigi teosest "Võta raha ja lase jalga" Kaasaegse kunsti muuseumis Aalborgis ? Danemark : un artiste qui devait exposer 70 000 euros de billets part avec l'argent (francetvinfo.fr)

Sarnast maalideta maalinäitust on väga läbimõeldult esitlenud Raphaël Denis, kes juba alates a. 2014 püstitab installatsioone, mis on pühendatud II maailmasõja ajal juutidelt konfiskeeritud teostele...

"La loi normale des erreurs" Raphaël Denis - Fondation Francès (fondationfrances.com) markeerib omanikelt konfiskeeritud teoseid nende originaalmõõtudes ning eksponeerib vaid nende tagumise külje, kuhu on kriidiga märgitud teose vana katalooginumber endises erakogus. Huvitav fakt on see, et tänu tema installatsioonidele on erinevatest Euroopa muuseumidest isegi üles leitud mõni ammu konfiskeeritud ja omanikku vahetanud maal, mida igavesti kadunuks loeti. Kunstiajaloo tudengid jälle kurdavad, et kui nad uurivad vahel vanemate teoste päritolu, siis pole muuseumid nendega eriti koostööhimulised. Raphaël Denis enda soov ei olnud tegelikult konfiskeeritud maale omanike juurde tagasi tuua, vaid välja tuua kunstiteoste emotsionaalset ja intellektuaalset väärtust, mida me raha kõrval vahel alahindama kipume.

Aga milliseid väärtusi peale tsensuuri rõhtab nüüd see "Mõtlevate piltide" näitus? 

Kummalisel kombel on Kumu "Mõtlevate piltide" näitusereklaamis teosed ikkagi olemas ja sotsmeediaga ei taha Kumu vaid mõne halli varjuga seinal laigivõitlusesse astuda. Siin on näitkes  Kumu sotsmeedias kasutatud Sirje Runge Geometry VIII – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Kumu eeskujul tsenseeritud nõukogudevastane kunst. Aleksei Sundokov Line – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

 

Eestlased Zimmerli kollektsioonis (USAs) 

Mida soovitaks Sirje Helme teha järgneva kahtlase elemendiga? Nende kunstnike tööd on Zimmerli kogus... 

Herald Eelma Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Vello Vinn Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Jüri Arrak Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Leonhard Lapin Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Raul Meel Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Marje Üksine Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Kaisa Puustak Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Mare Vint Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Mari Kurismaa Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Ülo Sooster Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Peeter Ulas Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Andres Tolts Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Tõnis Vint Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Evi Tihemets Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Viive Tolli Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Siim-Tanel Annus Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Malle Leis Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Aili Vint Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Tegelikult on Zimmerli kogus eestlasi rohkemgi. 

Kumu eeskujul tsenseeritud nõukogudevastane kunst. Rikhard Vasmi (Untitled) – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Mida hästi rumalat saaksid Eestis ette võtta need, kes (vastupidiselt Sirje Helmele) Nõukogude Liitu postuumselt õõnestada tahaksid?

Tunnistada kehtetuks kõik Nõukogude Liidu ülikoolides saadud diplomid.

Visata linnaarhiividest välja kõik, mis nõukogude ajaga seotud. Eriti see, mis KGB tegevust puudutab. 

Hävitada Marit Ilisoni haiglatekkidest mantlid Tartu Kunstimuuseumi kogus. Olgugu, et need tekid toodeti Hiinas, olid nad Nõukogude Liidus turundatud firmamärgi all "Lebed". 2000-4000 € kahe õmbluse ja voodrita mantli eest? Kas see ei ole nõukogude masstoodangu väärtustamine? 

Sulgeda Evald Okase muuseum. 

Keelata Urmas Lüüsi ehtekunst, kus kasutatakse südamekujuliste prosside valmistamiseks Nõukogude Liidus valminud kanne. Mida ta nende prossidega öleda tahab? Armastan Nõukogude Liitu? 

Keelata kõik Gustav Ernesaksa meloodiad ( "Mu isamaa on minu arm" on laul, mille esmaesitlus toimus Leningradi ohvitseride majas a. 1944) 

Ja see lolluste list võiks olla lõputu. Ärge rohkem pakkuge. 

Kumu eeskujul tsenseeritud kunst Zimmerli kollektsioonist. Oleg Vassiliev (Untitled) – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

 

Sirje Helme ütleb ka, et ukrainlastest põgenikud saavad Kumusse tasuta. Zimmerli on muide tasuta kõigile ja kogu aeg:

EDITORIAL: Museums, art need to be accessible to everyone | The Daily Targum

 

Artiklis tsenseeriti Kumu eeskujul järgmised Zimmerli kollektsiooni kuuluvad nõukogudevastased teosed. Toome nad ära Zimmerli netikataloogist täpselt samas järjekorras nagu neid selles loos kasutasime: 

Leonid Borisov , Art (Kunst) Art – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Erik Bulatov, Danger (Oht) Danger – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) (osaleb Kumus)

Erik Bulatov , At the TV (Telekas)  At the TV – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Ivan Chuikov , Window nr. 13 (Aken nr. 13° Window No. 13 – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum

Boris Orlov, The General  (Kindral) The General – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum 

Aleksei Sundokov, Line (Järjekord) Line – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com)

Rikhard Vasmi ,Untitled (Nimeta) (Untitled) – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

Oleg Vassiliev , Untitled (Nimeta) (Untitled) – Œuvres – Collections – Zimmerli Art Museum (emuseum.com) 

 

Kuidas Ukraina pagulasi hetkel kõige rohkem aidata saaks? 

Ukraina pagulasi Eestis saab kõige rohkem Eesti Pagulasabi sõnul aidata rahaline ülekanne Toeta meid! | Eesti Pagulasabi . Kui teil on pakkuda Ukrainast saabuvatele põgenikele majutuskohta, lastehoidu või trennikohti, siis täitke järgnev vorm Pagulasabi lehel. Sama vormi kaudu saab end pakkuda ka vabatahtlikuks Paku abi! | Eesti Pagulasabi 

Kumu näituse "Mõtlevad pildid" ingliskeelne tutvustus toimub 19.märtsil kl 16.00 Näituse tutvustus: „Mõtlevad pildid“ - Kumu kunstimuuseum (ekm.ee)  Näitust saab külastada 18.03.2022-14.08.2022

Igal juhul ei olegi Prantsusmaal veel nõutud, et Pariisi ooper kataks ukrainlaste toetuseks kinni oma laemaali. See on Chagalli tehtud ja Chagall sündis ju Valgevenes. 

Seni aga riskivad ukrainlased oma eludega, et meil oleks vabadus. Aga meie Euroopa Liidus kardame olla külmas ja anname Venemaale gaasi eest raha...

Rahu maa peale!

Partager cet article
Repost0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :