Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog

Legendi järgi* suri a. 1997 ühel Orléans'is elanud mehel tema armastatud kass. Nii kurb oli see mees ja nii murest räsitud , et ei saanud enam kuidagi teisiti kui ööpimeduses katuseid mööda ronida ja majaseintele oma kadunud kassi portreed joonistada. Akrüülvärvidega.

Suur kollane kass naeratas Orléans'i elanikele mitmelt seinalt vastu ja hoolimata linnaisade pingutusest kass alati sobiva värvi alla matta, tekkis neid kasse aeg-ajalt ikka juurde ja juurde. Isegi Pariisi tulid need kassid. Üks laiutas isegi peenes VI kvartalis ja ajas peenetel VI kvartali pariislastel harja kohatult punaseks. 

Bonaparte' i tänava kollane kass Pariisi VI kvartalis. Autor M.CHAT. Foto: Kirjad Nuustakult

Kes neid seinu niimoodi sodimas käis, selle kohta ei õnnestunud linnaisadel ei Pariisis ega Orléans'is muud teada saada kui et iga maali alla oli kirjutatud M.CHAT ... Kuskil a. 2003 alates maalis M.CHAT' kassidele ka valged tiiavad selga, kuid ka tiivuliste kasside autori leidmiseks ei olnud Prantsusmaa linnadel veel imelisi valvekaameraid. 

Kollane kass saab maailmakuulsaks

2004 tegi kassid äkitselt ülemaailmselt tuntuks hoopis üks teine kaamera- see va filmi oma. Chris Marker (1929-2012) otsustas 83-aastasena teha katustel laia lõuaga naeratavatest kollastest kassides dokumentaalfilmi "Chats perchés" Chats perchés (2004), un film de Chris Marker | Premiere.fr | news, date de sortie, critique, bande-annonce, VO, VF, VOST, streaming légal , mida esitleti samal aastal ka Pompidou keskuses ja keskuse platsile maaliti hiiglaslik kollane kass. Filmi produtseeris Arte. Vanahärra Chris Marker kutsus graffiti-kassi autori ka endaga intervjuusid andma ning kasse tutvustati isegi "Libération'is". Endiselt jäi saladuseks kasside autor ise.

Maski langemine ja kohtusaaga

2007 tabas politsei tänavakunstniku ja M.CHAT' pitsel käes otse teolt ja soovis kunstniku linnaruumi rikkumise eest vastutusele võtta, kuid Orléans' i linnavalitsus oli sel hetkel juba kasse pooldaval positsioonil (kassid olid kuulsad) ning graffity autor jäi suuremast karistusest ilma ning pidi maksma lihtsalt trahvi 300€ ja aulikule kohtule lubama, et ta rohkem seinu ei sodi. Avalikkus sai aga teada, et M.CHAT taga peitub a. 1977 Shveitsis sündinud kodanik Thoma Vuille. Ananüümsus oli niisiis kadunud ja kohus lubas uue eksimuse korral kunstnikku suurema trahviga karistada. Õnneks leidus institutsioone, kellele kollane kass meeldis ja tänu nende abile sai Thoma Vuille oma kollaseid kasse edasi joonistada täiesti legaalselt. Loomulikult tekitas selline koostöö ametlike institutsioonidega graffiti-maailmas võõristust ja pahameelt. Kuid ka graffiti areneb, muutub osaks kunstiajaloost ja ametlikus kunstist.  Ja ka graffity autor tahab süüa ning telefoniarveid maksta- miks siis mitte talle seda lubada?

2014 jõudis kätte see päev, mil kodanik Thoma Vuille'l tuli ikkagi kohtutee uuesti jalge alla võtta: Pariisi metroo RATP ei olnud sugugi rahul Châtelet' peatusesse maalitud kollase kassi seeriaga.  Kassid olid maalitud küll koledatele plankudele, mis varjasid remonditöid, kuid Pariisi metroo arvates ei oleks kunstnik nende planku niimoodi ilma loata kasutada tohtinud ja nõudis plankude sodimise eest autorilt 1800€ valuraha. ( Street-art : M. Chat refuse de payer 1800 euros d'amende (lefigaro.fr) 

"Inimesed, kes ütlevad, et minu kassid on räpased, ei sõida mitte kunagi metroos!" ütles kunstnik. Metrood kasutaval linnarahval polnud kollaste kasside vastu tõepoolest midagi... XIII linnaosa valitseja otsustas isegi teha Thoma Vuille' ja kollase kassi kaitseks petitsiooni, et mõlemad rahule jäetaks. Kassid metroos reisijaid tõesti ei häirinud ja petitsiooniga koguti kunstniku kohtukulude katteks koguni 20 000€ .

"Minu kollased kassid ei ole reisjate jaoks solvavamad kui tuhanded metroosse kleebitud reklaamplakatid," ütles kasside autor. Ja õigus oli tal ju ka. 

Kollase kassi muredest kirjutasid isegi juuraajakirjad, sest graffity oli siis juba nii kuulus kunstiharu, et notarid pidid tegelema kollektsinääride kogude ja graffiti loojate autoriõgustega. Lisaks hakkasid maad võtma kunstiröövid. Jah! Kunstriröövid! Kuna graffitile tekkis hind, siis tekkis ka kurikaeladest kollektsionääre, kes tellimustööna palusid osavatel sulidel garffiti-kunsti varastada. Majaomanikud, kes varasematel perioodidel olid nõus seina sodimise eest kohtusse minema, olid nüüd nõus sodimise ikkagi kunstiks tunnistama . Kui nende seinale maalitud "pläkerdis" maksis ikkagi mõned tuhanded eurod, siis oli see ka majaomanike silmis väärtus, mida nad varastele tasuta anda ei tahtnud. Nagu alati, oleks osapooltelt peaagu meelest ära läinud veel üks tegelane- teose autor. Ja autoriõigused. Aga street art ja autoriõigused on juba üks täiesti teine teema. 

Teekond konventsionaalsusesse 

M.CHAT'l on nüüd isegi oma koduleht M.CHAT CONTACT SITE (monsieurchat.fr) . Kodulehe aadress algab prantsuskeelse "monsieur'ga" , kuid varemalt on M.CHAT palnud oma kunstnikunime hääldada ikka "mister shaa" , sest ingliskeelne "mister" kõlab salapärasemalt. Prantslased aga eriti ei süvene ja kutsuvad autorit "monsieur'ks" ja ei kirjuta alati autori nime suurte tähtedega nagu see kunstiajaloos kirjas on. Eks võiskime meigi siis Thoma Vuille'd Härra Kassiks kutsuda- miks mitte? 

Shopping

Kel hammas kunstiteoste peale ei hakka, see saab endale soetada värviraamatu M.CHAT' kollastest kassidest ja katustest. See on selline Prantsusmaa-suveniir, mida ostavad isegi prantslased : Cahier de coloriage M.CHAT - M.Chat (monsieurchat.fr) , 20 €. 

Kauni ja suure kassinaeratuse saab endale hankida vaid 12€ eest- eesti disainerid selliseid hindu pestavate maskide puhul ei praktiseeri : M.CHAT Masque de protection USN1 - M.Chat (monsieurchat.fr)

Keda aga huvitab kunst ise, see vaadaku pildigaleriid, kus autor tööhoos : Wall - M.Chat (monsieurchat.fr)

Art shopping 

Kel raha rohkem (Janek Mäggi näitkes) , saab endale lubada ka kunsti ostmist. Näiteks M.CHAT litograafiat (195-450€) või serigraafiat ( 350-595€), mida vahendab Galerie 125 . Akrüülmaale on ka ( 2500-6950€).  M.CHAT (Thoma Vuille) Monsieur Chat (né en 1977) - Sérigraphies Originales, Dessins, Acryliques, Huiles sur Toiles, Peintures, ... : Galerie 125 

Kunstnik Thoma Vuille on täiesti akadeemiline autor hoolimata oma värvikast kunstnikuteest ja kassi ümber loodud müstikast. Ta on Orléans' i visuaalkunstide instituudi tudeng aastatel 1995-2012 (Institut l'arts visuels d'Orléans) ning tema kunstifestivalidel esinemise nimekiri on pikk nagu mõnel elaval klassikul. 

Nagu näete on ka Prantsusmaal kunstniku elu raske. Isegi kassipiltide eest võib end kohtupingist leida... 

Kuna me loomulikult pooldame võrdõiguslikkust, siis saab kallis lugeja pilgu heita ka ajaloo hämarustesse, et teada saada, kuidas läks ühel koeral Prantsusmaa kirjus kunstimaailmas : Pekki läinud PR - Kirjad Nuustakult (over-blog.com)

*See oli rahva tõlgendus. Autor ise ütleb, et joonistas kassi maha hoopis ühe väikese tüdruku teoselt kui 1997 lastele ülikooli kõrvalt ühte maaliateljeed orgunnis.

Partager cet article
Repost0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :